Nieruchomości lokalowe. Wycena mieszkania - lokale użytkowe. Rzeczoznawca majątkowy - Częstochowa.

Lokale mieszkalne

Mieszkania to najbardziej  rozpowszechnione nieruchomościami lokalowe - muszą one spełniać niezbędne wymogi stawiane przez przepisy odrębne dla mieszkań. W praktyce oznacza to, że często mieszkania zlokalizowne w starych kamienicach nie spełniają aktualnych kryteriów i nie ma możliwości wydzielenia ich jako nieruchomości lokalowych bez dużych nakładów inwestycyjnych na przebudowę. Do nieruchomości lokalowych przynależą często tzw. pomieszczenia przynależne takie jak komórka, garaż czy strych. Wartość rynkowa wycenianego lokalu zależy z reguły od kilku cech rynkwowych. Atrybuty, które mają największe znaczenie przy wycenie nieruchomości lokalowej to lokalizacja - im lepsze jest położenie lokalu względem handu, usług, instytucji takich jakich szkoły, przychodnie etc. tym lepiej lokal jest postrzegany przez potencjalnego nabywcę co przekłada się na wyższą wartość. Inne przykładowe atrybuty to: położenie na piętrze, powierzchnia użytkowa lokalu, jego stan techniczny oraz stan techniczny budynku, w którym lokal jest umiejscowiony.  W zależności od powyższych cech rynkowych oszacowana wartość rynkowa lokalu określona w operacie szacunkowym może się wahać - kolejnym ważnym czynnikiem są ceny uzyskane w obrocie na lokalnym rynku za lokale o zbliżonych atrybutach. W ten sposób określona wartość rynkowa będzie odzwierciedlać najbardziej prawdopodobną do uzyskania wartość na lokalnym rynku nieruchomości lokalowych podobnych do przedmiotu wyceny. Rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową mieszkania w operacie szacunkowym. Wycena lokali mieszkalnych jest zlecena najczęściej dla potrzeb sprzedaży, postępowania spadkowego lub zabezpieczenia wierzytelności - zabezpieczenia kredytu hipotecznego.

Lokale użytkowe

Obok lokali o  charakterze mieszkalnym często występują lokale użytkowe, które często są przeznaczone pod działalność gospodarczą - usługową, handlową czy bankową. Lokale tego typu także mogą zostać wydzielone jako nieruchomości lokalowe. W budynkach często obok mieszkań mogą występować lokale użytkowe, przeznaczone pod określoną działalność usługową, handlową, bankową itp. Rodzaj działalności jaka  może być prowadzona w lokalu użytkowym jest determinowana przez przepisy odrębne.

Wycena nieruchomości lokalowych o charakterze użytkowym obejmuje określenie zbliżonych atrybutów jak przy lokalach mieszkalnych. Rzeczoznawca majątkowy określa poszczególne cechy aby oszacowana wartość była rzetelnie określona. Wartość rynkowa nieruchomości lokalowych mieszkalnych jest najczęśniej określana w podejściu porównawczym ze względu na stosunkowy duży obrót rynkowy nieruchomości podobnych. Szacowanie wartości lokali o charakterze użytkowym określa się także w podejściu dochodowym na podstawie analizy kształtowania się stawek czynszu na rynku lokalnym ze względu na mniejszy obrót rynkowy tego typu nieruchomości. Cechy rynkowe nieruchomości lokalowych, na których wartość rynkową ma wpływ głównie zdolność do generowania dochodu to położenie - duże znaczenie ma położenie w  atrakcyjnej lokalizacji, witryna od frontu budynku, dostępność miejsc parkingowych dla potencjalnych klientów oraz przede wszystkim powierzchnia użytkowa i stan techniczny lokalu jak i samego budynku gdzie lokal jest zlokalizowany.

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!