Rynek nieruchomości w Częstochowie - rola rzeczoznawcy majątkowego i pośrednika

W momencie gdy postanowimy zainwestować w nieruchomości musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to naprawdę duży i zróżnicowany rynek. Dobrze jest skorzystać z opinii rzeczoznawcy majątkowego w kwestii wyceny. Uzyskane informacje będa dotyczyły zawartych transkacji, a więc cen ofertowych - cen zrewidowanych niejako przez relację popytu i podaży w danym segmencie rynku. Nierzadko wystarczy nawet eskpertyza rzeczoznawcy dotycząca danego segmentu nieruchomości - rzetelnie wykonany operat szacunkowy niewątpliwie pozwoli na określenie wartości rynkowej lub odtworzeniowej nieruchomości, ale przy planowanym zakupie nie jest on niezbędny - wszystko zależy od tego jakie koszty chce lub może ponieść kupujący. Wycena  wykonana z uwględnieniem atrybutów nieruchomości powinna być wykonana przez licencjonowanego rzeczoznawcę majątkowego zgodnie z przepisami prawa oraz standardami zawodowymi.  Warto także zasięgnąc opinii pośrednika w zakresie obrotu nieruchomosci - można uzyskać dane dotyczące cen ofertowych mieszkań, domówy czy gruntów - podpisanie umowy nie jest często obligatoryjne. Klient powinien wieć określić sobie mniej więcej co jest jego celem. Aby było nam łatwiej powinniśmy znać cztery podstawowe rodzaje nieruchomości, które są dokładnie sprecyzowane w polskim prawie.
Jednym z rodzajów są nieruchomości gruntowe, na które składają się nie tylko jako takie grunty, ale też i rośliny, budynki, nawet urządzenia i wszelkie prawa z taką nieruchomością związane. Żadne z tych elementów nie może być osobna własnością, aczkolwiek istnieją od tego wyjątki określone przez odpowiednie przepisy prawa.
Inną odmianą są nieruchomości rolne, czyli takie, które możemy wykorzystywać w związku z działalnością rolniczą wytwórczą czy też produkcyjną, na przykład do uprawy roślin, w sadownictwie czy też hodowli zwierząt. Powstają one na mocy odpowiednich przepisów, gdyż są to przeważnie budynki związane z gruntem, a więc z zasady nie powinny one stanowić osobnej własności, chyba że spełniają określone warunki. Inaczej ta sytuacja wygląda w przypadku nieruchomości lokalowych, ponieważ są to części danego budynku stanowiące odrębne lokale mieszkalne i w drodze ustanowienia odpowiedniej umowy mogą one stanowić odrębną własność, często do takiego lokalu dochodzą jeszcze pomieszczenia w innej części budynku, typu piwnica czy garaż, które (mimo iż są gdzie indziej usytuowane) stanowią jedność.
Poza tymi czterema rodzajami jest jeszcze bardziej ogólny podział stanowiący o tym do czego konkretnie dana nieruchomość jest przeznaczona, a więc są to nieruchomości mieszkaniowe, czyli takie, które są przeznaczone do prowadzenia gospodarstwa domowego, oraz nieruchomości użytkowe bądź komercyjne służące do prowadzenia szeroko pojętej działalności gospodarczej (biura, sklepy). Nasza firma zlokalizowana w Częstochowie oferuje rzetelne wyceny wyżej wymienionych nieruchomości przez licencjowanego rzeczoznawcę majątkowego.
             

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!