Większość młodych osób mieszkających z rodzicami lub wynajmujących pokój wraz ze współlokatorami, z pewnością marzy o własnym lokum. Wielu młodych ludzi rozważa możliwość zakupu lokalu mieszkalnego sfinansowanego kredytem hipotecznym i niejednokrotne stwierdza, że droga do własnego "eM" jest wyboista i niezwykle kosztowna. To prawda. Jednak można samemu przygotować się do zakupu mieszkania i spłacania kredytu hipotecznego.
Przede wszystkim część potencjalnych kredytobiorców spodziewa się, że po wzięciu kredytu mieszkaniowego ich środki finansowe na codziennie życie będą bardzo ograniczone. Należy zwrócić uwagę, że do raty kredytowej dojdzie jeszcze czynsz. Należy być przygotowanym na dodatkowe wydatki. Zasadne jest odkładanie pieniędzy w celu uzyskania odpowiednich środków na wkład własny w przypadku uzyskania kredytu hipotecznego. Niezbędne będzie także poniesienie kosztów związanych z aktem notarialnym zakupu lokalu oraz kosztów związanych z potencjalną wyceną nieruchomości. Banki oraz instytucje finansowe udzielające kredytów hipotecznych często obligują kredytobiorców do przedstawienia operatu szacunkowego, gdzie określona jest wartość rynkowa lokalu który ma stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Można wyróżnić dwie sytuacje – operat może dotyczyć aktualnej wartości rynkowej lokalu lub wartości docelowej lokalu w przypadku prac remontowych lub w przypadku lokali w trakcie budowy przez dewelopera. W przypadku wartości docelowej lokalu niezbędne jest przedstawienie przez potencjalnego kredytobiorcę kosztorysu dotyczącego planowych prac remontowych lub konspektu inwestycyjnego dewelopera. Powyższe dokumenty pozwolą rzeczoznawcy majątkowemu na precyzyjne określenie wartości lokalu wg stanu docelowego w przyszłości co umożliwi przygotowanie rzetelnego operatu szacunkowego dla celu zabezpieczenie wierzytelności w formie kredytu hipotecznego.
Powyżej wspomniany czas oszczędzania nie tylko pozwoli na przyzwyczajenie się do życia za mniejszą kwotę, ale przede wszystkim pozwoli na realizację zakupu wymarzonego lokalu mieszkalnego poprzez przygotowanie niezbędnego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym oraz pozwoli na uzyskanie środków na zakup ruchomości – np. mebli czy sprzętu RTV.
Pojawia się pytanie - Ile konkretnie należy odkładać? Jeśli planowane jest wzięcie kredytu na trzydzieści lat, to przez rok można odłożyć nie jedną trzydziestą całej kwoty, ale mniej więcej dwa razy tyle. Zgadza się - nie płacąc odsetek od kredytu hipotecznego można odkładać mniej więcej dwa razy szybciej niż spłacając tą samą kwotą raty. Chodzi oczywiście o uśrednione wyliczenie - koszt odsetek przy kredycie hipotecznym to mniej więcej drugie tyle, ile wynosiła kwota kredytu.
W momencie kiedy decyzja zakupu mieszkania jest pewna w zakresie możliwości finansowych oraz zdolności kredytowej zasadny wybór odpowiedniego lokalu. Tu nie ma miejsca na półśrodki - to mieszkanie będzie spłacane przez dłuższy okres czasu, więc powinno spełniać oczekiwania pod względem lokalizacji, otoczenia, położenie na piętrzą, standardu, układu funkcjonalnego oraz powierzchni użytkowej.
Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pomogą w utrzymaniu mieszkania, a będąc na początku drogi zawodowej zarobki będą wzrastać wraz z rozwojem zawodowym oraz doświadczeniem.
Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?
Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!