Różnice pomiędzy umową przedwstępną notarialną a umową cywilnoprawną
Wykonując usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomości często spotykamy się z sytuacją kiedy klienci zadają pytania o to czym różni się umowa przedwstępna notarialna od cywilnoprawnej. Zawieranie tego rodzaju umów wiąże się oczywiście z zapewnieniem bezpieczeństwa i pewnością przeprowadzenia transakcji sprzedaży nieruchomości z jednej strony, a z drugiej strony jej kupna. Sprzedający chce mieć pewność, że, po wycofaniu jego nieruchomości z oferty przez pośrednika w obrocie nieruchomości, kupujący nie zrezygnuje nagle z zakupu. Z kolei kupujący chce się upewnić, że sprzedający nie wycofa się z planowanej transakcji. Rolą pośrednika jest przygotowanie umowy cywilnoprawnej o charakterze rezerwacji lub umowy przedwstępnej zakupu zabezpieczającej interes zarówno Kupującego jak i Sprzedającego. Jeżeli życzeniem stron jest podpisanie umowy przedwstępnej notarialnej wtedy umowa jest przygotowywana przez notariusza i wiąże się z opłatami do poniesienia. Działając jako pośrednik w obrocie nieruchomości możemy zarekomendować kancelaria notarialne, które mogą wspomnianą umowę przedwstępną przygotować.
Celem obu rodzajów umów jest zabezpieczenie interesów kupującego i sprzedającego nieruchomość - jednak wynikają z nich różne skutki prawne. Jeśli któraś ze stron umowy cywilnoprawnej nie dotrzyma jej zapisów to druga ma prawo jedynie do ubiegania się o odszkodowanie. Natomiast w przypadku umowy notarialnej strona pokrzywdzona może dochodzić pełni swoich praw przed sądem.
Szczegóły formalne
Umowa cywilnoprawna przygotowywana jest w naszej agencji pośrednictwa nieruchomości i również u nas podpisywana w ramach procesu obsługi klienta. Przygotowujemy ją po rozmowach ze stronami transakcji (kupujący/sprzedający) z uwzględnieniem wszystkich ich warunków. Doświadczenie na rynku pośrednictwa sprzedaży nieruchomości sprawia, że często także podpowiadamy klientom co powinna zawierać taka umowa żeby obie strony czuły się bezpiecznie. Umowa podpisywana jest w naszej siedzibie. Jeśli po którejś stronie w transakcję zaangażowana jest druga osoba (np. współmałżonek), która nie może być obecna przy podpisaniu umowy cywilnoprawnej wystarczy standardowe pisemne upoważnienie.
Natomiast umowa przedwstępna notarialna podpisywana jest w formie aktu notarialnego w obecności notariusza w jego kancelarii. Przygotowanie tego rodzaju umowy jest płatne u notariusza. Umowa przedwstępna notarialna ma mocniejszy skutek prawny niż cywilnoprawna i często jest związana z wyższą kwotą zadatku lub zaliczki. Różnice pojawiają się także w momencie nieobecności np. współmałżonka; tu wymagane jest upoważnienie notarialne.
Elementy wspólne obu umów
Pomimo różnic formalnych obie umowy mają pewne cechy wspólne. Muszą zawierać: dane osobowe obu stron transakcji, charakterystykę prawną nieruchomości, cenę nieruchomości, warunki zapłaty za nieruchomość, termin zawarcia umowy sprzedaży, termin przekazania nieruchomości, kwotę zadatku lub zaliczki oraz dodatkowe ustalenia stron (jeśli takie
Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?
Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!