Nasze biuro pośrednictwa nieruchomości zapewnia doradztwo przy weryfikacji stanu prawnego nieruchomości.

Co zrobić jeśli w księdze wieczystej pojawiają się błędy lub niezgodności – rola i doradztwo pośrednika w obrocie nieruchomości .

Pomimo tego, że wszelkich wpisów do księgi wieczystej dokonuje się według ściśle określonych procedur i wzorów to mogą wystąpić w niej błędy. W zapisach mogą pojawić się dwa rodzaje błędów: proste i merytoryczne, a w związku z tym, że księga wieczysta jest dokumentem przedstawiającym stan prawny nieruchomości wszelkie niezgodności należy niezwłocznie poprawić. Korzystając z naszych usług w zakresie pośrednictwa przy sprzedaży jak i zakupie nieruchomości możecie Państwo liczyć na doradztwo przy aktualizacji i weryfikacji stanu prawnego nieruchomości. Jako pośrednik nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem służymy pomocą naszym Klientom.

Błędy proste

Błędami prostymi nazywane są błędy pisarskie, takie które mogą pojawić się podczas wprowadzania zapisów do księgi wieczystej. Z reguły są to przekłamania literowe lub cyfrowe. Co najważniejsze nie wpływają one na różnice pomiędzy zapisami księgi, a faktycznym stanem prawnym nieruchomości. W takiej sytuacji kupujący mieszkanie lub dom czy działkę niezabudowaną może prosić o sprostowania zapisów w Księdze Wieczystej przed podpisaniem aktu notarialnego zakupu nieruchomości. Ze swojej strony sumiennie wykonując obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomości dzielimy się doświadczeniem zawodowym z zarówno Kupującym jak i Sprzedającym nieruchomość aby transakcja odbyła się bezpiecznie i w sytuacji komfortowej dla obydwóch stron transakcji.

 

Istotne jest, aby jak najszybciej zgłosić wniosek do odpowiedniego sądu o ich poprawienie w czym nasze biuro pośrednictwa i wyceny nieruchomości może asystować. We wniosku/podaniu należy szczegółowo opisać błąd oraz (jeśli jest to możliwe) dołączyć do niego kopię dokumentacji, która go potwierdza. Jako pośrednik nieruchomości służymy oczywiście pomocą przy przygotowaniu odpowiedniego wniosku. Nasza agencja nieruchomości może także złożyć odpowiedni wniosek w sądzie na życzenie Klienta na podstawie pełnomocnictwa.

 

Sąd w toku postępowania wydaje postanowienie o sprostowanie błędu; poprawa taka jest bezpłatna ponieważ nie jest tożsama z wnioskiem o wpis do księgi wieczystej. Nasze biuro nieruchomości może na prośbę klienta monitorować przedmiotowy proces i informować klienta o jego postępie.

 

Tego rodzaju proste błędy należy korygować niezwłocznie ponieważ sądowa procedura ich sprostowania może potrwać nawet kilka tygodni, a księga wieczysta jest niezwykle ważnym dokumentem kiedy planujemy sprzedaż nieruchomości. Pomimo tego, że z punktu widzenia notariusza, prosty błąd nie powoduje komplikacji prawnych, a co za tym idzie nie jest przeszkodą w zawarciu umowy sprzedaży to kupujący może wymagać sprostowania takich błędów. Notariusz może po prostu opisać w akcie stan rzeczy i zmiany, które następnie nanosi sąd. Jednak z naszego doświadczenia w pośrednictwie sprzedaży nieruchomości wynika, że kupujący często chcą, aby księga wieczysta była idealna.

Błędy merytoryczne

Przy pojawieniu się błędów merytorycznych kancelaria notarialna nie dopuści do sporządzenia i podpisania umowy sprzedaży nieruchomości ponieważ powodują one, że zapisy księgi wieczystej nie zgadzają się z faktycznym stanem prawnym. Do błędów merytorycznych z reguły należą: błędnie wprowadzona dane osobowe współwłaścicieli nieruchomości – imiona, nazwiska, daty urodzenia lub błędy w zakresie oznaczenia samej nieruchomości. Także przy prostowaniu błędów merytorycznych nasze biuro pośrednictwa zajmuje się doradztwem dla Klientów.

Tu podobnie jak przy błędach prostych trzeba niezwłocznie zwrócić się do sądu o uzgodnienie zapisów księgi. Jednak w przypadku błędów merytorycznych do wniosku muszą być dołączone dokumenty potwierdzające błąd i pozwalające w toku postępowania odpowiednio poprawić niezgodności. Jako pośrednik w obrocie nieruchomości służymy pomocą przy kompletowaniu niezbędnych dokumentów.

Oba rodzaje błędów jeśli nie zostaną odpowiednio i szybko poprawione wydłużają czas sprzedaży nieruchomości, a zdarza się także, że nabywca nie chcąc czekać szuka i znajduje inną atrakcyjną dla niego nieruchomość.

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!