Wycena nieruchomości- kredyt hipoteczno - budowlany. Rzeczoznawca majątkowy. Częstochowa, województwo śląskie.

Wyróżnić można dwa rodzaje zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy w formie kredytu hipotecznego – kredyt hipoteczny oraz kredyt budowlano – hipoteczny.

Różnica między tymi dwoma rodzajami kredytu hipotecznego jest zasadnicza i zostanie krótko określona poniżej.


Kredyt hipoteczny obejmuje udostępnienie przez bank środków finansowych przy zabezpieczeniu kredytu na hipotece istniejącej nieruchomości z reguły na jej zakup lub prace remontowe. W takim przypadku środki finansowe są z reguły przekazywane kredytobiorcy w jednej transzy.  


Inaczej jest w przypadku kredytu budowlano-hipotecznego, ten bowiem przeznaczony jest na budowę domu czy innej nieruchomości. W praktyce polega to przede wszystkim na tym, że środki często przelewane są w transzach, rzadziej kredyt uruchamiany jest w całości. Ponadto, jeśli środki przelewane są w transzach, spłata takiego kredytu jest nieco bardziej skomplikowana, ale i korzystniejsza dla kredytobiorcy, gdyż odsetki bakowe naliczane są od wykorzystanej sumy, a nie od całości kwoty kredytu. Dopiero po zakończeniu inwestycji następuje rozliczenie wydatków na podstawie kosztorysu i załączonych faktur.

W obydwóch wyżej wymienionych przypadkach często niezbędna jest wycena nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego. W przypadku nieruchomości istniejącej Rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową wg stanu aktualnego nieruchomości oraz cen aktualnych na dzień sporządzenia operatu szacunkowego. W przypadku finansowania przez bank prac remontowych lub budowlanych wycena nieruchomości obejmuje najczęściej stan nieruchomości docelowy po zakończonej inwestycji wg cen aktualnych na dzień sporządzenia operatu szacunkowego. Stan docelowy nieruchomości jest określany przez Rzeczoznawcę Majątkowego na podstawie kosztorysu prac remontowych lub budowlanych oraz danych projektowych przy z reguły akceptacji wyżej wymienionej dokumentacji przez bank – kredytodawcę.

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!