Biuro pośrednictwa nieruchomości - Kancelaria Majątkowa.

Czym jest powierzchnia użytkowa nieruchomości

Klienci naszego biura nieruchomości mogą liczyć na kompleksową obsługę przy zakupie lub sprzedaży mieszkania, domu, działki lub innej nieruchomości. W niniejszym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu pojęcie powierzchni użytkowej. Działając na lokalnym rynku jako pośrednik w obrocie nieruchomości i rzeczoznawca majątkowy staramy się zapewnić najwyższą jakość oferowanych usług.

Powierzchnia użytkowa to najprościej rzecz ujmując suma metrażu wszystkich pomieszczeń. Haczyk jednak tkwi w tym, że jej ustalenie nie jest łatwe z uwagi na brak ujednoliconych przepisów. Regulują to aż trzy różne ustawy zawierające różne definicje powierzchni użytkowej, a co za tym idzie różne zasady dokonania pomiaru; są to: Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, Ustawa o podatku od spadku i darowizn oraz Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy. W konsekwencji jedna nieruchomość może mieć określone trzy różne powierzchnie użytkowe i każda z nich będzie zgodna z prawem.

Sprawa ta przestaje być skomplikowana dla naszych Klientów, z którymi dzielimy się wiedzą i doświadczeniem pośrednika nieruchomości także w sprawach regulacji prawnych związanych z określaniem powierzchni użytkowej kupowanych nieruchomości. 

Dlaczego obliczanie powierzchni użytkowej jest ważne


Oferta naszego biura nieruchomości obejmuje rynek wtórny jak i rynek pierwotny nieruchomości. Pośredniczymy w obrocie nieruchomości także przy zakupie od deweloperów.

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera to warto wiedzieć wg jakich kryteriów zmierzona została powierzchnia użytkowa lokalu. Przy zakupie metraż ten ma duże znaczenie ponieważ przekłada się cenę lokalu, podatki oraz wszelkie koszty, które określa się na bazie powierzchni. Z uwagi na to, że powierzchnia użytkowa może być liczona na podstawie trzech różnych wytycznych należy mieć wiedzę, o którą z ustaw chodzi. Zapis na ten temat powinien być określony w umowie deweloperskiej. Przykładowo (w zależności od podstawy prawnej) pomiaru można dokonać: na wysokości 1m w mieszkaniu w stanie surowym ze ścianami bez tynku bez wliczania balkonu lub po podłodze, na ścianach wykończonych i z doliczeniem zewnętrznych powierzchni dostępnych z mieszkania np. balkonu. Przykład pokazuje skalę różnic jakie mogą pojawić się przy pomiarach powierzchni użytkowej.

Z kolei w przypadku domu powierzchnia użytkowa z reguły oznacza sumę metrażu pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach, która jest liczona po wewnętrznej długości wykończonych ścian, jednak tu dochodzi jeszcze podział na powierzchnię podstawową czyli salon, sypialnia i pokoje oraz pomocniczą czyli kuchnia, łazienka, schody, garaż, taras lub balkon.

Co składa się na powierzchnię użytkową

Tu mogą pojawić się różnice wynikające właśnie z odmiennych podstaw prawnych, a co za tym idzie wynikające z celu, w którym określa się powierzchnię użytkową. Przykładowo powierzchnia liczona dla podatku od nieruchomości może być większa od tej liczonej w celu zgłoszenia darowizny.

Różnice mogą pojawić się w przypadku piwnicy fizycznie nie zależącej do lokalu, antresolach czy wnękowych szafach. Zasady w dokonywaniu pomiarów znowu będą różne w zależności od celu jego dokonania.

Podsumowując – żeby właściwie dokonać pomiaru powierzchni użytkowej jednoznacznie musi zostać określony cel w jakim pomiar jest dokonywany. Dopiero wtedy można określić szczegółowe zasady dokonania takiego pomiaru. Podobnie jest z kupnem nieruchomości w stanie deweloperskim; u umowie powinna być zawarta informacja o tym, na jakiej podstawie liczona była powierzchnia użytkowa.

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!