Pośrednictwo nieruchomości w Częstochowie - rynek pierwotny oraz wtórny.

Czy lepiej zakupić mieszkanie z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego od dewelopera?

W naszym biurze nieruchomości to właśnie pytanie często słyszymy z ust naszych Klientów. Jaką nieruchomość wybrać? Nasze doświadczenie w pośrednictwie w obrocie nieruchomości podpowiada, że przede wszystkim trzeba sporządzić listę swoich oczekiwań i potrzeb, ponieważ zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i mieszkanie z rynku wtórnego będą wymagały odpowiedniego wkładu finansowego. Rola pośrednika nieruchomości to doradztwo w zakresie zakupu nieruchomości na rynku wtórnym lub pierwotnym oraz wskazanie zalet i wad obu rozwiązań.  

Oczekiwania Klientów mogą dotyczyć lokalizacji, konieczności posiadania miejsca postojowego, balkonu/tarasu, komórki lokatorskiej, windy itp. Ponadto dochodzi do tego rodzaj budynku – dom jednorodzinny, apartamentowiec, blok, kamienica, budynek wysoki/niski, rok oddania budynku do użytkowania. Oferta naszego biura nieruchomości obejmuje zarówno mieszkania z rynku pierwotnego jak i z rynku wtórnego. Nasze usługi pośrednika nieruchomości to także wachlarz usług związanych z rynkiem nieruchomości – doradztwo i wycena rzeczoznawcy majątkowego.

Ważną kwestią dla naszych Klientów, na które zwracamy uwagę są także prywatność, bezpieczeństwo i tereny zielone lub rekreacyjne. W nowoczesnym budownictwie okna/balkony mogą znajdować się niedaleko od siebie; w starym, gdzie infrastruktura jest już ustalona przestrzeni jest więcej. Rzecz ma się podobnie z terenami zielonymi; starsze drzewa, parki czy skwery często znajdują się w starszych dzielnicach. W nowych infrastruktura zielona często dopiero powstaje.

Finanse

Sprawą podstawową przy podejmowaniu decyzji jest budżet – ile możemy wydać na zakup mieszkania i jego wykończenie/remont. Oprócz pośrednictwa przy zakupie nieruchomości nasze usługi obejmują doradztwo w zakresie oszacowania kosztów do poniesienia przez naszych Klientów oraz wyceną rzeczoznawcy majątkowego nieruchomości w celu uzyskania kredytu hipotecznego.

Ogólnie rzecz biorąc mieszkania z rynku wtórnego są tańsze od tych z rynku pierwotnego (od dewelopera) przyjmując ceny średnie dla lokalnego rynku miasta Częstochowy. Wyjątki mogą jednak dotyczyć lokalizacji jak i standardu mieszkania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mieszkanie z rynku wtórnego będzie wymagało remontu, często generalnego, a z pewnością takiego, który sprawi, że stanie się ono po prostu „nasze”.

Dlatego zdarza się, że z kolei wykończenie mieszkania od dewelopera będzie tańsze niż takiego, które pochodzi z rynku wtórnego i wymaga remontu. Dlaczego? Otóż jeśli przyjmiemy, że w obu przypadkach będziemy wykańczać mieszkania przy pomocy identycznych materiałów, sprzętu itp. to musimy pamiętać, że w nowym mieszkaniu nie musimy np. zrywać podłóg, kuć glazur, wymieniać okien czy naprawiać starych instalacji. To wszystko generuje dodatkowe koszty.

Jako pośrednik nieruchomości możemy doradzić odnośnie różnic związanych z czynszem – dla przykładu mieszkania w blokach z wielkiej płyty w zasobie spółdzielni mieszkaniowych są związane z opłatami rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Koszt związany z użytkowaniem mieszkania z rynku pierwotnego to koszty rzędu 2 – 3 zł za 1 mkw powierzchni użytkowej – przykładowy czynsz za mieszkanie o powierzchni około 50 mkw to kwota w marginesie 100 – 150 zł miesięcznie

Czyli ogólnie przyjmuje się, że zakup mieszania od dewelopera jest droższy, ale już jego wykończenie jest tańsze. Jednak z drugiej strony jeśli na zakup mieszkania z rynku wtórnego wydamy mniej to i  więcej będziemy mogli przeznaczyć na remont.

Dlatego najlepiej wrócić do listy oczekiwań i skontaktować się z agencją pośrednictwa nieruchomości. Znając rynek i dostępne na nim oferty nasza agencja pośrednictwa w obrocie nieruchomości pomoże dopasować oczekiwania do posiadanego budżetu i wybrać wymarzoną nieruchomość. Pośrednik nieruchomości dzieląc się z Państwem swoim doświadczeniem zawodowym pracuje głównie dla Państwa satysfakcji.

 

 

 

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!