Rola i wsparcie pośrednika nieruchomości po zakupie i sprzedaży nieruchomości dla Klienta. Protokół zdawczo odbiorczy.

Oferujemy kompleksową obsługę w pośrednictwie obrotu nieruchomości. Działając jako pośrednik zapewniamy wsparcie dla Kupującego jak i dla Sprzedającego w procesie zakupu nieruchomości od momentu skojarzenia stron transakcji do zawarcia umowy notarialnej.

Nasze usługi pośrednictwa obejmują także przygotowanie protokołu zdawczo odbiorczego. Usługa jest standardowo ujęta w wynagrodzeniu ustalonym z Klientem i wskazanym w treści umowy pośrednictwa.

Czym jest i do czego służy protokół zdawczo – odbiorczy

Protokół zdawczo – odbiorczy jest dokumentem sporządzanym w momencie kiedy chcemy sprzedać lub wynająć mieszkanie i ma na celu uniknięcie ewentualnych nieporozumień, a co za tym idzie zbędnych nerwów. Zawarte są w nim kluczowe informacje związane ze sprzedawanym lub wynajmowanym lokalem np. stan liczników czy wyposażenie.

Ważne jest, aby dokument przygotowany był szczegółowo – dobrze przygotowany ochroni obie strony w momencie pojawienia się ewentualnych kwestii spornych.

Funkcje protokołu zdawczo – odbiorczego

Najważniejszą funkcją dokumentu jest dokładny opis sprzedawanego/wynajmowanego mieszkania. Najlepiej jeśli do opisu dołączone są fotografie, na których widać np. wygląd pomieszczeń, ich wyposażenie oraz liczniki. Oferujemy wzory protokołów zdawczo odbiorczych przygotowanych na przestrzeni lat pracy z naszymi Klientami jako pośrednik w obrocie nieruchomości.  Warto zdać się tu na pomoc doświadczonego pośredniak ponieważ zapisy będą bardzo istotne w chwili pojawienia się ewentualnego sporu.

Protokół zdawczo – odbiorczy przede wszystkim potwierdza przekazanie lokalu mieszkalnego oraz kluczy. W przypadku sprzedaży należy spisać aktualny stan liczników (wody, gazu, energii elektrycznej); sprzedający rozlicza się z dostawcami mediów wg stanu bieżącego, a nabywca może zawrzeć z nimi nową umowę. Ponadto protokół musi obejmować opis stanu technicznego mieszkania. Dotyczy to stanu ścian, okien czy instalacji. W przypadku kiedy mieszkanie czy dom sprzedawane są z wyposażeniem należy także umieścić w dokumencie informacje z tym związane.

Opis wyposażenia jest bardzo ważny kiedy lokal ma być wynajmowany. Po zakończeniu okresu wynajmu protokół będzie podstawą kontroli stanu mieszkania. Warto opisać sprzęty z dbałością o szczegóły takie jak ich ilość, wygląd i nazwa producenta.

Elementy protokołu zdawczo - odbiorczego

Jak widać zawartość protokołu zdawczo – odbiorczego może różnić się w zależności od tego czy mieszkanie jest sprzedawane czy wynajmowane. Nasze usługi pośrednictwa obejmują przygotowanie protokołu dla każdego możliwego wariantu dotyczącego transakcji na rynku nieruchomości.

Poniżej prezentujemy istotne elementy, które zawsze powinny się w protokole znaleźć:

  • Dane osobowe obu stron wraz z danymi dokumentów potwierdzających ich tożsamość oraz czytelne podpisy.
  • Dokładne dane związane z tym jakiego lokalu dotyczy protokół.
  • Data i miejsce sporządzenia protokołu.
  • Informacje na temat podpisywanych wcześniej umów lub aktów notarialnych.
  • Informacje na temat ilości przekazywanych: kompletów kluczy, pilotów do otwierania drzwi garażowych i bram, kart wejściowych itp.

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!