Wycena nieruchomości - Rzeczoznawca majątkowy w aspekcie kredytu hipotecznego.

Rozpoczęcie samodzielnego życia to najczęściej poszukiwanie lokalu mieszkalnego co niestety nie stanowi często wyzwanie w aspekcie lokalnego rynku nieruchomości. Niejednokrotnie sfinansowanie inwestycji w całości z własnych środkó nie jest możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

W celu uzyskania kredytu hipotecznego musi zostać spełniony szereg warunków – niezbędna jest zdolność kredytowa oraz przede wszystkim niezbędna jest odpowiednia nieruchomość mająca stanowić zabezpieczenie kredytu. Ważnym elementem jest także wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w formie operatu szacunkowego. Rzeczoznawca majątkowy określa wartość nieruchomości w aspekcie jej cech rynkowych na podstawie cen nieruchomości podobnych na lokalnym rynku. Rzeczoznawca majątkowy szacuje także docelową wartość nieruchomości w przypadku na przykład domu w trakcie budowy. Wycena nieruchomości sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego pozwala kredytodawcy na ocenę ryzyka związanego z daną nieruchomością, która ma stanowić zabezpieczenia kredytu hipotecznego.  

Przez nieruchomość rozumie się tu dom, mieszkanie, bądź grunt. Nieruchomość staje się zabezpieczeniem naszego kredytu.
Kredyt hipoteczny tym wyróżnia się wśród innych kredytów, iż często dotyczy wysokiej kwoty często sięgającej kilkuset tysięcy złotych. Jest to uzależnione od dochodów kredytobiorcy oraz okresu kredytowania. Okres spłaty jest zazwyczaj powyzej 10 lat i może wynosic nawet 30 - 40 lat.
Szukając odpowiedniej oferty należy zwrócic także uwagę jakiej wysokości wymagany jest wkład własny przez kredytodawcę. Bank bardzo rzadko finansuje 100% inwestycji.  Należy zatem liczyć się z wkładem własnym w zależności od wymogów kredytodawcy. Najczęściej kredytodawca udziela kredytu do 80 – 90% wartości nieruchomości zgodnie z jej wyceną sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy szacuje wartość nieruchomości w formie operatu szacunkowego, a określona wartość rynkowa wpływa często na wysokość udzielanego kredytu hipotecznego.

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!