Kredyt jest to usługa oferowana przez prawie każdy bank. Nie należy mylić kredytu hipotecznego z pożyczką, ponieważ tej może udzielić zarówno osoba fizyczna a także osoba prawna, czyli bank. Definicja kredytu określa, że jest to umowa, na mocy której bank pożycza danemu podmiotowi określoną ilość pieniędzy na określony czas z oprocentowaniem zapisanym w umowie. Oczywiście ta umowa musi zostać zawarta na piśmie.
W dzisiejszych czasach sektor bankowy oferuje dużo różnych rodzajów kredytów. Kredyty można podzielić na wiele kategorii w zależności od np. celu przeznaczenia kredytu, zmienności oprocentowania, formy jego spłacania lub zabezpieczenia. Jednym z najpopularniejszych rodzajów dla celu zabezpiecenia wierzystelności jest kredy hipoteczny. Jego istota polega tym, że pieniądze są pożyczane na konkretny cel, czyli budowę lub kupno, ewnetualnie remont nieruchomości - lokalu mieszkalnego lub użytkowego, domu jednorodzinnego albo nieruchomości komercyjnej. Zabezpieczenie w tym przypadku stanowi hipoteka na przedmiotowej nieruchomości. Najczęściej jest to nieruchomość, której dotyczy finansowanie uzyskane z przedmiotowego kredytu hipotecznego. Niejednokrotnie dodatkowo wymagane jest ubezpieczenie hipoteki. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest stosunkowo niskie. Warto pamiętać, że im mniejsza liczba rat - krótszy okres kredytowania tym więcej jesteśmy w stanie zaoszczędzić w skali całej spłaty kredytu hipotecznego.
Zanim jednak jakikolwiek bank udzieli nam kredytu, musi sprawdzić naszą zdolność kredytową oraz ocenić wartość przedmiotu zabezpieczenie kredytu hipotecznego - danej nieruchomości. Niezbędne jest oszacowanie aktualnej wartości rynkowej nieruchomości oraz wskazanie czy nieruchomość może być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego w długim okresie czasu. Wycena nieruchomości jest realizowana najczęściej przez rzeczoznawcę majątkowego co pozwala na określenie najbardziej prawdopodobnej wartości rynkowej nieruchomości przy uwzględnieniu stanu lokalnego rynku w tym relacji popytu i podaży, trendu czasowego dotyczącego zmian cen nieruchomości w ostanim okresie oraz czynników ekonomicznych, demograficznych oraz cech rynkowych dotyczących danej nieruchomości. Określenie zdolności kredytowej jest także konieczne, żeby sprawdzić, czy mamy stałe zarobki i czy nie jesteśmy obciążeni jakimiś innymi zobowiązaniami. W przypadku kiedy nie mamy zdolności kredytowej, bank nie zdecyduje się na udzielenie kredytu. Jest jednak kilka sposobów, ażeby zwiększyć zdolność kredytową. Należy przede wszystkim spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania, pożyczki, raty. Warto też ubiegać się o udzielenie kredytu z partnerem czy małżonkiem lub innym członkiem rodziny. Ostatnia rada to wybrać maksymalną liczbę rat, dzięki temu miesięczna rata się obniży, a nasza zdolność kredytowa wzrośnie.
Tak powszechna usługa oferowana przez banki to bardzo dobry sposób, na zakup wymarzonego lokalu mieszkalnego lub innej nieruchomości. Warto więc nabyć wiedzę na ten temat i mądrze z niej korzystać
Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?
Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!