Szybka i skuteczna sprzedaż nieruchomości. Rola pośrednika nieruchomości.

Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży nieruchomości

Nasze biuro nieruchomości oferuje pomoc i doradztwo przy kompletowaniu dokumentów niezbędnych do sprzedaży mieszkania lub domu. Korzystając z naszych usług pośrednika nieruchomości możecie Państwo liczyć na kompleksową obsługę. Sprzedaż jak i zakup nieruchomości wiąże się z przygotowaniem szeregu dokumentów, które będą niezbędne do sfinalizowania całego procesu. Po zebraniu potrzebnych dokumentów należy je dokładnie sprawdzić żeby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek w postaci błędów mogących wpłynąć na opóźnienie sprzedaży nieruchomości. Jako pośrednik nieruchomości weryfikujemy niezbędne dokumenty do zrealizowania sprzedaży nieruchomości.

Nasze biuro pośrednictwa sprzedaży nieruchomości przygotuje listę listę niezbędnych zaświadczeń oraz zweryfikuje ich treść pod kątem pojawiania się ewentualnych błędów. Dzięki temu cały proces przebiegnie szybko i sprawnie. 

Lista dokumentów

Sprzedaż nieruchomości to proces złożony; musi zabezpieczać interesy zarówno sprzedającego jak i kupującego. Dlatego warto w tym wypadku zdać się na pomoc pośrednika w obrocie nieruchomości.

Na niezbędną dokumentację składa się odpis z księgi wieczystej, jeśli lokal ją posiada. Nie jest to obligatoryjne w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Informacje zawarte w księdze wieczystej odnoszą się do stanu prawnego nieruchomości dlatego jest ona jednym z kluczowych dokumentów potrzebnych przy sprzedaży. Wniosek o odpis składany jest do sądu na odpowiednim formularzu dostępnym na jego stronie internetowej lub na stronie ministerstwa sprawiedliwości. Wersję papierową odpisu otrzymuje się z sądu rejonowego odpowiedniego dla lokalizacji sprzedawanej nieruchomości. Jeśli nieruchomość posiada księgę wieczystą w wersji elektronicznej (e-KW) to odpis można otrzymać w dowolnym sądzie prowadzącym księgi wieczyste w systemie informatycznym.

Kolejnym potrzebnym dokumentem jest potwierdzenie sposobu w jaki sprzedający wszedł w posiadanie zbywanej nieruchomości czyli tytuł prawny nabycia lokalu. W zależności od tego w jaki sposób weszliśmy w posiadanie nieruchomości będziemy potrzebować:

ü aktu notarialnego ustanawiającego odrębną własność lokalu -  jeśli sprzedawaną nieruchomość nabyliśmy od dewelopera,

ü aktu notarialnego umowy sprzedaży – jeśli kupiliśmy nieruchomość na rynku wtórnym,

ü aktu notarialnego umowy darowizny wraz z zaświadczeniem z US potwierdzającym uiszczenie podatku od spadku i darowizn – jeśli sprzedawany lokal otrzymaliśmy jako darowiznę,

ü dokumentu potwierdzającego dziedziczenie – jeśli nieruchomość otrzymaliśmy w spadku.

Przy sprzedaży mieszkania spółdzielczego potrzebne będzie także zaświadczenie ze spółdzielni o członkostwie w spółdzielni i przysługującym prawie do sprzedawanego lokalu oraz o baraku zaległości w opłatach czynszowych i wymeldowaniu dotychczasowych mieszkańców. Na podstawie umowy pośrednictwa na sprzedaż nieruchomości lub pełnomocnictwa możemy pobrać część dokumentów ze spółdzielni lub urzędu miasta. Nasze biuro nieruchomości pomoże zrealizować proces sprzedaży mieszkania, działki lub domu szybko i skutecznie.

 

Pozostałe informacje

Posiadasz mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną na sprzedaż lub wynajem?
Chcesz kupić wymarzony dom, mieszkanie lub inną nieruchomości?
Zależy Ci na profesjonalnej pomocy przy sprzedaży lub zakupie nieruchomości?
Interesuje Cię zakup nieruchomości na rynku wtórym lub pierwotnym?

Możemy pomóc Ci szybko i skutecznie - zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą aktualną ofertą!